- Úvod
- Sokolí oko
Sokolí oko
Sokolí oko je neokysličená odrůda tygřího oka s vlákny modrého amfibolu. Tygří oko je odrůda křemene s různými železitými pigmenty, např. goethitu nebo limonitu. Barva je ovlivněna množstvím těchto příměsí, červená varianta má obchodní název býčí oko. Minerál má hydrotermální původ, vzniká zvětráváním amfibolů. Kameny mají efekt kočičího oka, jev je způsobený orientovanými srůsty křemene a amfibolových vláken přeměněných na limonit. Nejznámější naleziště je v Jihoafrické republice. Zvláštní variantou je tygří železo, minerál obsahuje navíc hematit a jaspis. Pietersit je brekcie těchto variant.
Sokolí oko, někdy také orlí či jestřábí oko, je v léčitelství považován za duchovní kámen, Indiány nazývaný kamenem moudrých předků. Zvyšuje mentální schopnosti, povzbuzuje a regeneruje fyzické tělo. Zahání chmurné myšlenky a účinně odstraňuje bloky a negativní stereotypy, při této léčbě pokládáme na třetí oko, aby kámen pomohl vnést vhled. Sokolí oko ochraňuje na cestách, zahání strach z létání, odstraňuje nevolnost při jízdě dopravními prostředky. Používá se jako amulet pro přivolání hojnosti.
Sokolí oko harmonizuje čakru třetího oka. 6.čakra ovlivňuje hlavu, mozek, myšlení a pocity při bloku se projevují nesouhlasnými postoji, odmítáním, vnitřním zmatkem. Pro očistu a harmonii je potřeba rozlišit priority a nechat běžet nepotřebné záležitosti.
Sokolí oko náleží vzdušným znamením Bíženců, Vah a Vodnáře, více se o kamenech podle znamení dočtete zde.