Býčí oko
Býčí oko je červená varianta tygřího oka, křemene s příměsí železitých složek, např. goethitu nebo limonitu. Barva je ovlivněna množstvím těchto příměsí. Kameny mají efekt kočičího oka, jev je způsobený orientovanými srůsty křemene a amfibolových vláken přeměněných na limonit. Nejznámější naleziště je v Jihoafrické republice. Zvláštní variantou je tygří železo, minerál obsahuje navíc hematit a jaspis. Sokolí oko je neokysličená odrůda tygřího oka s vlákny modrého amfibolu. Pietersit je brekcie těchto variant.
Tygří a býčí oko se používají jako ochranné talismany, Římané s sebou do boje nosili šperky z tygřího oka, aby je ochraňovaly před úklady nepřátel. Tygří a býčí oko jsou kameny prosperity, úspěchu, růstu a bohatství. Nesou v sobě sílu Země a Slunce, navozují vnitřní mír a harmonii. Odráží negativní energie, uklidňují rozbouřenou mysl, destruktivní emoce a deprese. Ochraňují na cestách, pomáhají překonávat závislosti.
Obě varianty jsou přiřazeny základní čakře, její nefunkčnost se projevuje negativními emocemi, po fyzické stránce pak nevyrovnanost ovlivňuje nohy, svaly, chudokrevnost nebo zažívací potíže.
Tygří a býčí oko náleží znamení Panny a Lva, více se o kamenech podle znamení
dočtete zde.